Jste zde

25. 9. 2018
Kvinty ve Velkých Losinách

Studenti kvint vyjeli 10. - 13. září 2018 na přírodovědně-humanitní kurz do Velkých Losin. Více informací naleznete v následující reportáži:

PONDĚLÍ

V pondělí ráno jsme se všichni (tedy obě dvě kvinty) shromáždili na Hlavním nádraží. Vyrazili jsme na náš výjezd do Velkých Losin. Hned po dvou hodinách jízdy vlakem jsme zastavili v Zábřehu na Moravě, kde nás čekala prohlídka věže s unikátními zvony a také prohlídka muzea zábřežského rodáka Jana Eskyma Welzla. Poté vedla naše cesta již přímo do Velkých Losin. Krátce po příjezdu jsme se vydali do Maršíkova- vedlejší vesničky, zde jsme si prohlédli unikátní dřevěný kostelík a pak se vydali na večeři do našeho penzionu. Po večeři následovalo seznámení s pravidly a také šarády připravované již během cesty, které nás všechny velmi pobavily.

ÚTERÝ

Následujícího dne, tedy v úterý, jsme se po brzkém vstávání vydali za ne příliš pěkného počasí do přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Po zajímavé prohlídce elektrárny nás čekal výstup na Praděd. Nakonec to nebyla úplná brnkačka, proto na se až na vrchol vydali pouze někteří a ostatní zamířili na oběd do chaty Švýcárna, kde nás všechny příjemně překvapila výborná jídla. Po obědě jsme pokračovali zpět do Koutů nad Desnou a odjeli výlukovým autobusem do našeho penzionu. Na večer byl naplánován poutavý film Kladivo na čarodějnice a po filmu následovala beseda pro zájemce.

STŘEDA

Ve středu jsme si dopřáli delšího spánku a po snídaní jsme se vydali do místní ruční papírny. Po prohlídce jediné dosud funkční ruční papírny v České republice jsme zamířili na prohlídku losinského zámku. Pak oběd a po něm ve dvojicích či trojicích jsme začali pracovat na úkolech, které jsme měli při večerním programu prezentovat. Později odpoledne jsme se rozdělili do tří skupin- divadelní, přírodovědné a výtvarné. V jednotlivých skupinách jsme se zabývali různými úkoly a poté jsme se vrátili do našeho penzionu. Po večeři následovala prezentace splněných úkolů.

ČTVRTEK

To byl poslední den našeho výjezdu, tudíž jsme si ráno dobalili všechny věci a po snídani nás čekala přednáška o CHKO Jeseníky. Pak vlakem do Šumperka. Zájemci zamířili do muzea čarodějnic a ostatní na prohlídku Šumperka či na oběd. Poté jsme se přesunuli do Zábřehu, kde jsme měli strávit následující hodinu. Avšak k našemu štěstí se nám podařilo „vecpat“ do dřívějšího vlaku, tudíž jsme v Zábřehu nemuseli čekat. Po dvou hodinách jsme tedy přijeli do Prahy, kde už každý pokračoval svým směrem.

Adéla Procházková V.A