21. 2. 2019
Ohlédnutí za happeningem 2018

Na jeden den v roce se škola promění v malé jeviště pro amatérské třídní soubory. Měsíc hádek, stresových situací, facebookového spamování a uvolňování z hodin se promítne do prvního prosincového čtvrtka. Dvě hodiny před zahájením předělat pointu i děj příběhu? Vytvořit několikrát se opakující smyčku scén jako promyšlenou část vystoupení, kterou ale diváci nepochopí a shledávají nudnou? Zkombinovat drsnou subkulturu skinheadů s nejoblíbenějšími postavičkami našich dětských let? Zážitky z happeningů letošní oktávy A. Od slavnostního odehrání našeho posledního představení v loňském roce se ale náš pohled na tuto ojedinělou školní událost změnil.

Fotografie z happeningu naleznete zde.

Poslední ročníky již tradičně pomáhají paní profesorce Pajpachové s organizací této akce.  Zde máte malé nahlédnutí do zákulisí příprav:

Vybrat hlavního zástupce, který bude s paní profesorkou Pajpachovou komunikovat a předávat ji naše nápady.

Shledáno jako ne tak těžký úkol. Zájemců není mnoho a obejdeme se bez demokratického hlasování.

Vymyslet celoškolní téma pro letošní happening. Nejlépe už na začátku září.

Poněkud složitější. Vyžaduje se originalita, odlišnost od minulých let a relativní jednoduchost zpracování i pro nižší ročníky. Anketa na Facebooku nekompromisně ukazuje vítěze: Konspirační teorie.

Dodat podtémata, které třídy budou jednotlivě zpracovat, a napsat k nim anotace.

V půl sedmé ráno, což znamená 3 hodiny před losováním se zástupci tříd, odesílám dopracovanou anotaci. Snad stihne dorazit.

Mentoring  dvojic oktavánů pro první a druhou kategorii.

Dvakrát do týdne chodíme za svými primány se ptát, zda nepotřebují nějak pomoct. Buď jsou tak šikovní, nebo se nás bojí, protože 14 dní intenzivně odolávají našim dotazům. V posledním týdnu a půl začínáme naplňovat svou mentorskou funkci a můžeme si i trochu zahrát na kritiky. Na oplátku zase my odoláváme otázkám typu: „A na jakých místech jste se vy během těch sedmi let umístili?“ Nechceme je hned ze začátku demotivovat tím, že jsme snad jediný ročník v historii, z něhož se ani jedna ze tříd nijak medailově neumístila. Se smíchem mávneme rukou: „To my už se ani nepamatujeme…“.

Schůzky po výuce, na kterých se vymýšlí zahajovací scéna.

Můj obdiv patří lidem, kteří se těchto schůzí účastnili. Bez nich a paní profesorky by to takhle dobře nedopadlo.

Velkolepě zahájit náš poslední ročník happeningu.

V 9:30 se 45 vládních agentů v bílých košilích a černých kalhotách a 4 špioni odění do černých triček s křížkem shází v knihovně. Společně trháme na čtvrtiny obrovské hromady letáku nanošené na stoly a naposledy nasloucháme nástinu toho, co se bude dít v následujících pár minutách. Jakmile zazní z rozhlasu hlas našeho ex-federálního předsedy, vypouštíme naše černo-oděnce, aby šli mezi studenty stojící na hlavním schodišti šířit pravdivé teorie. O pár minut později vycházíme my. Rozhazujeme noviny a nahlas vykřikujeme hesla typu : „ Země je plochá!“ nebo „Blomannovo dvojče existuje!“. Po polapení všech 4 zběhů se spokojeně vracíme zpátky do knihovny. „ Asi nejlepší happeningové vystoupení, které jsme kdy vytvořily,“ a přikyvujeme.

Být součástí oktavánské poroty.

Hodnotící tabulka v ruce je VIP vstupenkou na nejedno představení. Vtipné i vážné chvíle, hudební performace i audiovizuální prvky- nestačíme se divit. Tip pro budoucí hodnotitelé: Nižší kategorie se vyplatí, krom rezervace míst s dobrým výhledem je vám často k dispozici i občerstvení!

Gratulujeme vítězným třídám!

1. kategorie: 1. místo – 2.BG, 2. místo – 1.AG, 3. místo – 2.AG

2. kategorie: 1. místo – 3.AG, 2. místo – 4.AG, 3. místo – 4.BG

3. kategorie: 1. místo – 6.BG, 2. místo – 7.BG, 3. místo – 7.AG

Happening 2018 je za námi a další naší školu čeká až za rok. Snad bude stejně úspěšný, jako ten letošní. Ve jménu jednoty aneb Ave Verner!

Fotografie z happeningu naleznete zde.