8. 4. 2019
Libuš

Český hydrometeorologický ústav provozuje několik desítek profesionálních stanic. Jedna je ale výjimečná. Praha Libuš. Je to jediné místo, odkud se vypouští 3x denně meteorologický balón. Měří teplotu, vlhkost, rychlost a směr větru a vystoupá až do stratosféry, kde praskne. Jednou za týden se navíc vypouští sonda na měření ozónu.

Nejdříve jsme ovšem absolvovali povídání o meteorologických družicích a o radarech. Patnáctka zájemců z řad našich studentů rovněž odpovídala na odborné otázky přednášejících. A správně, což ocenila i lektorka, takže studenti Malgymu škole ostudu rozhodně neudělali. Pak následovalo teoretické povídání o meteo-sondách a ve 13,15 jsme se přesunuli na zahradu stanice a sledovali vypuštění sondy. Náhodou právě té největší, která měří ozón ve stratosféře. Sonda váží kolem 2 kg, stojí přes 20 000 Kč a nakonec se snese na zem na padáku. Nálezné je 1000 Kč.

A na závěr otázka: Jakou vysokou školu musí vystudovat meteorolog?

Více fotografií naleznete v galerii.