10. 11. 2021
Diskuze s Helenou Illnerovou

3. listopadu 2021 navštívila naši školu paní profesorka RNDr. Helena Illnerová, DrSc. s přednáškou a diskuzí pro žáky sext v rámci fyziky.

Hovořila o podmíněnosti fyziologických procesů vnitřními hodinami na chromozomální úrovni a individuální i genetické závislosti. Pochválila dotazy sextánů i jejich zájem o výsledky výzkumu v oblasti chronobiologie. Jsme rádi, že nám pomohli zprostředkovat setkání její potomci právě z našich sext.

Prof. Helena Illnerová jako první na světě objevila závislost funkce biologických hodin v mozku savců na délce dne během ročních období. Studium chronobiologie, tj. nauky o čase v živých organismech, zavedla nejen ve Fyziologickém ústavu, ale i v rámci celé ČR.

Byla v letech 2001–2005 předsedkyní Akademie věd České republiky, kde zavedla program podpory mladých nadějných vědců. Je stále aktivně činná v organizaci vědy v českých zemích i na mezinárodní úrovni. Za přínos pro vědu a její řízení jí byla udělena řada domácích i zahraničních ocenění, naposled 28. října 2021 medaile Senátu Parlamentu České republiky.

RNDr. Petr Kolář, Mgr. Antonín Blomann, Matyáš Bláha, organizátoři