16. 12. 2019
Štrasburk a Euroscola očima studentů

Ve dnech od 26. do 30.11 se studenti kvint a sext zúčastnili výjezdu do Štrasburku v rámci projektu Euroscola, jehož cílem bylo sblížit mladé lidi z většiny evropských zemí a přiblížit jim současné světové problémy, jimiž se zabývá Evropská unie.

My z Malgymu jsme však vyjeli už dříve. Ve středu jsme se vydali na prohlídku historického centra Štrasburku, v jejímž rámci jsme se zúčastnili komentované okružní plavby po řece Ill. Druhý den jsme navštívili nedaleké městečko Colmar, které je známé svou produkcí vína a je označováno jako „perla Alsaska“.                                                                                                                                                                                          

Hlavní program nás však čekal právě v pátek. Po příjezdu do sídla Evropského parlamentu a bezpečnostní kontrole pro nás byla připravena společná snídaně. Následně jsme s více než 500ty studenty usedli do hlavní zasedací místnosti, zvané Hemicycle, kde proběhlo uvítací slovo od samotných poslanců Evropského parlamentu. Poté zde studenti z jednotlivých zemí představovali své školy a města.                                                                                                                                                                          

Během společného oběda byla možnost se v rámci sblížení s ostatními národy zúčastnit hry Eurogame, jejíž náplní bylo v mezinárodních týmech odpovídat na otázky v evropských jazycích. Odpoledne jsme byli rozděleni do mezinárodních skupin, ve kterých jsme v angličtině debatovali o předem prostudovaných tématech. Poté jsme opět zasedli v hlavní zasedací místnosti a zástupci jednotlivých skupin zde představovali své výsledky. Ostatní studenti měli možnost se k výsledkům debat vyjádřit a vnést do diskuze svůj vlastní názor. Dále celé plénum hlasovalo, zda souhlasí s takovýmto návrhem řešení problému či nikoliv.                                                                                                              

Na konci zasedání byly vyhlášeny výsledky hry Eurogame a čtyři nejlepší týmy se následně utkaly ve finále v podobě hudebního kvízu. Na závěr celé akce vystoupili vlajkonoši jednotlivých zemí za doprovodu hymny EU a symbolicky celý den uzavřeli. Večer už nám nezbývalo nic jiného, než se vydat na dlouhou noční cestu autobusem do Prahy…

Video, které zachycuje hlavní momenty Euroscoly naleznete zde.

Fotografie jsou ke shlédnutí v galerii.

 

Anna Kahounová, Anna Rendlová, Zuzana Svobodová

6.AG